Особистий кабінет
Довідник

Сприйняття ступеня блиску (глянцю) фарби

У цій замітці поговоримо про сприйняття ✨ступеня блиску (глянцю) фарби людським оком в залежності від кута падіння світла на поверхню та інших чинників. Це один з основних показників лакофарбового матеріалу, тому йому потрібно приділити увагу.

Сприйняття ступеня блиску (глянцю) фарби

Сприйняття ступеня блиску (глянцю) фарби

Питання: "Чому матова фарба блищить?"

Відповідь: "Матові поверхні можуть виглядати блискучими при падінні світла і спостереженні під малим кутом, тому, що в таких умовах відображення велика частина світла відбивається направлено, а інтенсивність розсіювання низька."

Не все так просто як здається на перший погляд. Насправді, на ступінь глянцю (блиску) впливають багато різних факторів. І для більшого розуміння питання, без теорії не обійтися.

Невеличкий вступ

Як Ви вже знаєте, лакофарбові покриття поділяються на

  • Високоглянцеві
  • Глянцеві
  • Напівглянцеві
  • Напівматові
  • Матові
  • Глибокоматові

Не будемо зупинятися на показниках глянцю, по ним є окрема замітка, читайте тут .

✨Ступінь блиску показує інтенсивність розсіювання світла. Простими словами, здатність поверхні відбивати пучки світла, блищати. Чим сильніше розсіюється світло, тим більш матовою виглядає поверхня.

Основні моменти по блиску в теорії

  • Блиск виражається в одиницях глос і визначається спеціальним приладом Блискоміром. Блискомір - це прилад, який показує відношення відбиття світла від покриття до відбиття світла від гладкої чорної скляної поверхні. Абсолютно дзеркальна поверхня має блиск 100 глос, абсолютно матова - 0 глос.
  • Інтенсивність розсіювання залежить від кута падіння пучка світла і матеріалу, що наноситься на поверхню. Методи визначення блиску фарби здійснюються під кутами 20°, 60° і 85°. Стандартні показники ступеня блиску, які вказані в ТДС, вимірюються при куті відображення 60° і температурі 20°С на поверхні, для якої вимірюється глянець.
  • Сприйняття ступеня блиску (глянцю) фарби фото 1

    Сприйняття ступеня блиску (глянцю) фарби фото 1

  • Ступінь блиску знаходиться в пропорційній залежності від співвідношення пігменту і зв’язувальної речовини в матеріалі: матові фарби містять більше пігменту, а глянцеві - зв’язувальної речовини. Як правило, рецептури фарб для глянцевих покриттів складаються з великої кількості полімерних дисперсій та низького вмісту пігментів і наповнювачів. Вони є найміцнішими і вологостійкими, оскільки містять порівняно високу концентрацію зв’язувальної речовини, яка перетворюється в міцну плівку після випаровування розчинника.
  • Сприйняття ступеня блиску (глянцю) фарби фото 2

    Сприйняття ступеня блиску (глянцю) фарби фото 2

  • Ступінь блиску також впливає на атмосферостійкість покриття. Чим більше ступінь глянцю, тим вище атмосферостійкість плівки, оскільки гладкі поверхні мають більш сильне відбиття, а також утримують менше вологи і забруднень.

Ступінь блиску на практиці

Сприйняття ступеня блиску (глянцю) фарби фото 3

Сприйняття ступеня блиску (глянцю) фарби фото 3

В реальності, при роботі з ЛФМ ступінь блиску залежить від таких факторів

  • Підготовка поверхні. Ступінь блиску покриття залежить від мікронерівностей на поверхні. Чим більш гладка поверхня - мікронерівностей менше, тим більш глянцевою вона буде. І навпаки, чим більше мікронерівностей, тим більше матовість.
  • Тонування. Насичені кольори підвищують ступінь глянцю, тобто тонування на прозорій базі.
  • Спосіб нанесення продукту. Після безповітряного нанесення покриття буде більш гладким, відповідно коефіцієнт розсіювання буде менше. Ступінь глянцю буде вище.
  • Кількість нанесеного продукту.
  • Кут огляду. Поверхня буде виглядати більш блискучою при падінні світла та спостереженні за нею під малим кутом.
  • Наявність «ковзаючого» світла.

Знову-таки, простими словами, ✨блиск є всього лише візуальним сприйняттям лакофарбового покриття поверхні.

✅ Вибір ступеня блиску в залежності від експлуатації поверхні

Розглянемо в загальних рисах різницю між глянцевою та матовою фарбою.

В інтер'єрі більша перевага віддається глянцевим покриттям, оскільки вони виглядають дуже ефектно і розкішно. Але при цьому, особливу увагу потрібно приділяти підготовці поверхні. Вона повинна бути ідеальною, оскільки глянець підкреслює нерівності та інші дефекти. Глянцеві продукти мають відмінну зносостійкість і прекрасно підходять для приміщень з високою вологістю і ступенем забруднення, вони легко миються і більш довговічні.

Якщо ж у Вас немає можливості або бажання зробити якісну підготовку поверхні, то використовуйте для фінішного покриття матові продукти. Така поверхня буде збирати більше пилу і бруду, за нею важче доглядати, вона брудниться швидше за інших. Тому зазвичай матові фарби використовуються для фарбування стін або стель, які не потребують частого миття. Суттєва перевага матової фарби - її здатність приховувати дефекти будь-якої поверхні.

Якщо бути більш точними в застосуванні фарб то

  • Глибокоматова фарба – ідеальний варіант для фарбування саме стелі, оскільки вона автоматично її вирівнює. Також стеля піддається мінімальному механічному навантаженню, об неї ніхто не треться і не мацає руками. Створює «тепле» відчуття.
  • Матова фарба – ідеальний варіант для стін. Вона більш зносостійка ніж глибокоматова, але при цьому так само добре маскує дефекти і її вже легше мити. Відмінний варіант для шпалер під фарбування.
  • Напівматова або сатин, або шовковисто-матова, використовується для фарбування стін. Має хорошу зносостійкість, але менше приховує дефекти. Чудово підходить для фарбування дерев'яних поверхонь, шпалер, можна використовувати у ванній, кухні, дитячих або офісах. У приміщеннях з напівматовою фарбою атмосфера носить «прохолодний» характер.
  • Напівглянцева фарба – також використовується для стін, вимагає хорошої підготовки поверхні, оскільки всі дефекти вже буде видно. Ще більш стійка до миття, витримує навіть тертя щіткою. Також підходить для фарбування дерева.
  • Глянцева та високоглянцева – такі поверхні концентрують всю увагу на себе, перетягуючи її з меблів та інших предметів інтер'єру. Створюють відчуття прохолоди. Покриття підкреслює всі дефекти, тому потрібна ретельна підготовка поверхні. Глянцевою фарбою можна обробляти всі поверхні, що вимагають високої зносостійкості: дерев'яні та металеві поверхні, двері, сходи, меблі та багато іншого.

Примітка: різні виробники використовують різні системи класифікації покриттів за блиском. Потрібно уважно ставиться до даного показника продукту, якщо Ви працюєте з лакофарбовими матеріалами різних виробників.

Важливо: кожен Клієнт по-своєму розуміє визначення цього поняття, як і виробники, і очікує побачити певний результат після фарбування. Тому, щоб уникнути непорозумінь, просіть уточнити необхідний ступінь блиску на пофарбованих зразках.